نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد منابع طبیعی (سراسری)

دروس آزمون سراسری محیط زیست

فارغ التحصیلان رشته مهندسی منابع طبیعی ـ محیط زیست برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌بایست بر دروس زیر تسلط کامل داشته باشند:

1ـ زبان عمومی و تخصصی

2- آلودگی های محیط زیست

3- اکولوژی حیات وحش

4- شناخت و حمایت محیط زیست

5- ارزیابی محیط زیست

6- بیولوژی و شناخت حیوانات شکاری

« زبان عمومی و تخصصی »

درس زبان تخصصی و عمومی در رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش محیط زیست در کنکور سراسری سال 92 شامل 30 تست بوده و ضریب آن (2) می‌باشد. داشتن حداقل دانش لازم برای سوالات زبان عمومی ضروری است که نیازمند مطالعه گرامر و لغات و اصطلاحات زبان عمومی است همچنین برای پاسخگویی به سوالات تخصصی باید لغات و اصطلاحات زبان تخصصی مربوط به رشته محیط زیست مطالعه شود البته برای این منظور مطالعه دروس تخصصی محیط زیست بخصوص درس شناخت محیط زیست اهمیت دارد.

منابع و مراجع مهم برای درس زبان تخصصی شامل، 1ـ انگلیسی تخصصی و فرهنگ لغات محیط زیست ، دکتر جعفر نوری 2ـ فرهنگ دوسویه علوم محیط زیست ، دکتر منوری می‌باشد. در کتاب زبان عمومی مطالب گرامری و یک سری لغات و اصطلاحات عمومی و همچنین تست‌های عمومی رشته‌های مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتی در صورت فراموشی درس زبان می‌توانند خود را به سطح مطلوبی با استفاده از این کتاب برسانند.

« آلودگی محیط زیست »

درس آلودگی‌های محیط زیست در رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش محیط زیست در کنکور سراسری سال 92 شامل 30 تست بوده و ضریب آن (2) می­باشد. این درس تلفیقی از 6 واحد درسی شامل 2 واحد آلودگی‌های هوا و صوت و 2 واحد آلودگی‌های آب و خاک و 2 واحد آلودگی‌های مواد زائد جامد می­باشد که در دروه کارشناسی تدریس می­شود. مباحث این درس شامل آلودگی آب، هوا، صدا، نفت، مواد زائد جامد، خاک می‌باشد که تمرکز اصلی سئوالات در سال 92 مباحث آلودگی آب و هوا می‌باشد.

منابع و مراجع مهم برای درس آلودگی‌های محیط زیست شامل مهندسی محیط زیست ، دکتر عباسپور، آلودگی‌های محیط زیست، دکتر مینو دبیری و آلودگی آب و خاک و هوا، دکتر افیونی می‌باشد که توصیه می‌شود جزوات درسی و کتاب‌های مرتبط با این مباحث نیز برای آزمون کارشناسی ارشد مطالعه شود.

« اکولوژی حیات وحش »

درس اکولوژی حیات وحش در رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش محیط زیست در کنکور سراسری سال 92 شامل 30 تست بوده و ضریب آن (2) می‌باشد. این درس تلفیقی از 7 واحد درسی شامل 3 واحد اکولوژی و 2 واحد مبانی مدیریت حیات وحش و 2 واحد فنون و مدیریت حیات وحش می­باشد که در دروه کارشناسی تدریس می­شود. مباحث این درس به طور کلی شامل اکولوژی و مدیریت حیات وحش می‌باشد که بیشترین سوالات مربوط به مبحث مدیریت حیات وحش است.

منابع و مراجع مهم برای درس اکولوژی حیات وحش شامل بوم شناسی کربس، ترجمه عبدالحسین وهاب زاده، بوم‌شناسی و مدیریت حیات وحش ، دکتر منصور مصداقی و جزوات مربوطه Ecological Methodology Charles Krebs می‌باشد.

« شناخت و حمایت محیط زیست »

درس شناخت و حمایت محیط زیست در رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش محیط زیست در کنکور سراسری سال 92 شامل 30 تست بوده و ضریب آن (3) می­باشد. این درس شامل 3 واحد اکولوژی و 3 واحد شناخت محیط زیست می­باشد که در دروه کارشناسی تدریس می­شود. مباحث این درس شامل تعاریف و مفاهیم، زیستگاه‌ها، اکوسیستم و اکولوژی انسانی است.

منابع و مراجع مهم برای درس شناخت محیط زیست شامل شناخت وحمایت محیط زیست عبدالحسین وهاب‌زاده، مبانی محیط زیست عبدالحسین وهاب‌زاده، اکولوژی عمومی دکتر اردکانی ، اکولوژی عمومی دکتر نیشابوری و جزوات درسی می‌باشد.

« ارزیابی توان محیط زیست»

درس ارزیابی محیط زیست در رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش محیط زیست در کنکور سراسری سال 92 شامل 20 تست بوده و ضریب آن (3) می‌باشد. این درس شامل 2 واحد ارزیابی که خود شامل مباحث مربوط به ارزیابی اثرات زیست محیطی و مباحث مربوط به ارزیابی توان و آمایش سرزمین می‌باشد که در دروه کارشناسی تدریس می­شود. مباحث این درس به طور کلی به دو بخش ارزیابی توان و آمایش سرزمین و ارزیابی اثرات تقسیم‌بندی می‌شود که بیشتر سئوالات از بخش توان و آمایش سرزمین طراحی می‌شود.

منابع و مراجع مهم برای درس ارزیابی محیط زیست شامل شالوده آمایش سرزمین دکتر مجید مخدوم، مقدمه‌ای بر ارزیابی زیست محیطی دکتر منوری و دکتر شریعت و ارزیابی و برنامه ریزی محیط زیست با استفاده از سامانه های اطلاعات جغرافیایی (GIS) جزوات درسی می‌باشد.

« بیولوژی و شناخت حیوانات شکاری »

درس بیولوژی حیوانات شکاری در رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش محیط زیست در کنکور سراسری سال 92 شامل 30 تست بوده و ضریب آن (2) می­باشد. این درس شامل 2 واحد زیست شناسی و شناخت حیوانات شکاری می­باشد که خود شامل مباحث مربوط به بیولوژی حیوانات شکاری و مباحث مربوط به پرنده شناسی می باشد که در دروه کارشناسی تدریس می­شود و توزیع سئوالات در هر دو بخش به یک صورت می‌باشد.

منابع و مراجع مهم برای درس بیولوژی حیوانات شکاری 1- راهنمای صحرایی پستانداران ایران ، هوشنگ ضیایی، انتشارات سازمان محیط زیست 2- پرنده شناسی ، دکتر منصور مصداقی ، نشر فرهنگ اسلامی 3- راهنمای پرندگان ایران، جمشید منصوری و جزوات درسی و کتب مرتبط با این مباحث بخصوص پرنده شناسی می‌باشد.


ضرایب دانشگاه سراسری منابع طبیعی و محیط زیست

ردیف

نام درس

ضریب درس در کنکور

منابع طبیعی ـ محیط زیست

1

زبان عمومی و تخصصی

2

2

آلودگی‌های محیط زیست

2

3

اکولوژی حیات وحش

2

4

شناخت و حمایت محیط زیست

3

5

ارزیابی محیط زیست

3

6

بیولوژی و شناخت حیوانات شکاری

2

 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد