تکامل و بوم شناسی

منظور از تکامل تغییر است و تکامل از دیدگاه زیست شناسی را می توان تغییر هر یک از ویژگی های جمعیت در طول زمان دانست . اما هر گونه تغییری را نمی توان حرکتی به سوی تکامل دانست . اگر تغییر بوجود آمده موجب سازگاری بیشتر موجود زنده با محیط نگردد طبیعی است که به زیان موجود عمل کرده و موجب شکست وی در صحنه رقابت با سایر موجودات خواهد شد . از سوی دیگر تغییر بوجود آمده چنانچه موجب سازگاری بیشتر گردد باید بسامد ژن های بوجود آورنده آن تغییر در جمعیت از نسلی به نسل دیگر رو به فزونی باشد . پرسش مهمی که در اینجا مطرح می گردد آنست که چه چیزی تغییرات تکاملی را موجب می گردد؟چارلز داروین والاس در سال 1858 به این نتیجه رسیدند که گزینش طبیعی، ساز و کار (مکانیزم) اصلی پدید آورنده ی تکامل است .گزینش طبیعی با گذر از مراحل زیر عمل می کند:

1) تنوع ویژگی افراد، اصل تغییر ناپذیر در جمعیت هاست. افراد هیچ جمعیتی از گیاهان یا جانوران عیناً یکسان نیستند(تنوع).

2)در هر جمعیتی شمار کثیری از افراد بدنیا می آیند.(این توان تولید مثلی زیاد مدت ها پیش از داوین شناخته شده بود.)

3)افراد کثیر بدنیا آمده برای کسب منابعی که زندگی آنها بستگی دارد به رقابت خواهند پرداخت. هر فرد به طور متوسط تنهایک فرد را جایگزین خواهد ساخت.

بنابراین ، تنازع بقا اجتناب ناپذیر است.

4)برازنده ترین افراد جوان ،زنده خواهند ماند.یعنی از میان کلیه فرزندان ونونهالان بدنیا آمده تنها آنانکه به بهترین وجه توانایی بدست آوردن و مصرف منابع را دارند بقا خواهند یافت. (این پدیده "اصل بقای اصلح" خوانده می شود) .

5)چنانکه خاستگاه و ویژگی های برازنده ترین افراد وراثتی ( ژنتیکی ) باشد این ویژگی ها ( صفات ) به نسل بعد منتقل خواهد شد.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد