پرندگان احتمالاً150 میلیون سال پیش ، از آرکئوپتریکس ، که آن را بیشتر دایناسور دارای پر می دانند تا یک پرنده ، به وجود آمدند . تقریباً همه ی زیست شناسان معتقدند که پرندگان زادگان مستقیم دایناسور های تروپود هستند . از آنجا که اثر پر ها در فسیل ها بندرت باقی می ماند و پرندگان امروزی استخوان های ظریف تو خالی دارند ، سابقه فسیلی پرندگان ناقص است. ارتباط بین 166 خانواده پرندگان امروزی از مطالعات شباهت های DNA  در نمونه های زنده حاصل شده است . گمان می رود همه ی راسته ها به غیر از چند راسته از پرندگان بدون دندان جدید ، قبل از انقراض دایناسور ها یعنی 65 میلیون سال پیش به وجود آمدند .   

معرفی پرندگان

پرندگان مهره دارانی هستند که بدنشان از پر پوشیده شده ، دستها تبدیل به بال و پاها برای نشستن ، شنا کردن و راه رفتن مساعد شده است و هر پا معمولاً دارای 4 انگشت می باشد . پر ها که در پرندگان نقش پوشش و پرواز را به عهده دارند ،آنها را از مهره داران دیگر متمایز می نماید . قدرت پرواز در پرندگان به آنها امکان می دهد مناطقی را برای زیست خود انتخاب نمایند که سایر حیوانات از دسترسی به آن مناطق عاجز باشند . در حقیقت می توان گفت که پرندگان از لحاظ پرواز بهترین و کامل ترین وسیله را داشته ،  بعضی از آن ها با استفاده از جریانات هوا چه در دریا و چه در خشکی ، از حد اکثر قدرت پرواز استفاده می نماید . پرندگانی مانند غاز ها به دلیل مهاجرت های طولانی دارای بال های قوی هستند و جغد ها شاید به دلیل موفقیت در شکار به بال های بدون تولید صدا (در موقع پرواز) مجهز شده اند .

درباره ی سرعت پرواز آزمایش های زیادی صورت گرفته و به این نتیجه رسیده اند که سرعت پرواز در بیش از نصف پرندگان دنیا از 60 کیلومتر در ساعت متجاوز نمی باشد . سرعت بیش از 85 کیلو متر را برای بعضی از  پرندگان شکاری آبزی مانند اردک و غاز و همچنین کبوتر مسابقه ذکر کرده اند و بعضی از مؤلفین ، لاشخور ریش دار را با سرعت 120 کیلو متر و کبوتر مسابقه را با 150 کیلو متر در ساعت رکورد شکن سرعت معرفی می نمایند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد